Гламоч: Живот без наде, посла и ћирилице - www.zlocininadsrbima.com

   

8. април 2015.


ГЛАМОЧ: ЖИВОТ БЕЗ НАДЕ, ПОСЛА И ЋИРИЛИЦЕ


Живимо без посла, права на српски језик и наде да ће бити боље. Беба је све мање, омладине такође, деца нам уче хрватски језик, а мржња према ћирилици једнака је оној у Вуковару - сви ћирилични натписи на путоказима прецртани су црним спрејем!

 

Овим речима српски повратници у Гламочу описују тежак положај са којим се свакодневно сусрећу у овом граду у Кантону 10, у Федерацији БиХ.

На самом уласку у град суморни призори - с леве и десне стране пута, на пространим пољима, зјапе празне, у рату оштећене и девастиране куће. Многе су без крова и прозора. Димњаци сведоче да се у њима некад живело и рађало. Дворишта зарасла у трње и коров. И тако у реду, једна до другог, напуштена имања, углавном српска.

Зарђали су кровови на некада великим фабрикама и предузећима за прераду дрвета и производњу кромпира, симбола ове општине. У градићу са око 4.500 становника, од чега су половина Срби, нема места ћирилици. Избачена је из школе, а прецртана на саобраћајним знаковима. Град са огромним природним богатствима полако - умире.

Тамошњим Срби кажу да су заборављени од свих. Далеко су, кажу, од Бањалуке, а у Ливно нерадо иду. Још су, веле, свеже крваве успомене из протеклог рата. Начелник општине Радован Марковић каже, да је заправо развлашћен, јер је сва власт концентрисана у влади Ливањског кантона.
- Срби су већина у граду, али не управљају ни привредом, ни школством, ни здравством. Ово је монструм од кантона. У суштини, Гламоч је слика стања нефункционалне и бахате власти и националних тензија у целој земљи - објашњава Марковић.

Породилиште је у Ливну, као и суд и тужилаштво. Привреде овде нема. Некада највећу европску фабрику за производњу кромпира докрајчила је приватизација.
- Привреда се свела на десетак пилана и исто толико трговачко-угоститељских објеката. Већина становника преживљава од пензије и узгоја кромпира и јагњади - каже Марковић.

Млади беже из Гламоча. Неколико хиљада Гламочана након рата доселило се у Бањалуку. Раније је на путоказној табли писало: „Добро дошли у Гламоч, ми смо у Бањалуци“.
- Живи се лоше. Већина становника нема посла. И онај ко ради не прима плату - каже двадесетседмогодишњи Драган и додаје да су улице у овом граду увек празне - и радним данима и викендом.

Одлуке о запослењима у јавним предузећима, пре свега у „Шумама“, доносе се, каже, у Ливну. А шума, највеће природно богатство општине, свакодневно се сече.

 

 

САМО ЈЕДАН СРБИН УЧИТЕЉ
 
ОШ носи назив „Фра Фрањо Главинић“, за кога ни највећи познаваоци хрватске историје нису чули. Иво Лола Рибар, који је погинуо у Гламочу, овде је одавно заборављен. Од тридесетак запослених у образовном систему ради само један Србин и то вероучитељ. Иако већина у Гламочу, српска деца немају право на свој језик.

Иако је од рата прошло скоро 20 година, порушене куће нико не поправља. Преко пута Улице братства и јединства свеж графит - усташе Загреб. У центру доминира спомен-обележје хрватским борцима. Поред њега вијоре се хрватске заставе, тек да се зна чији је Гламоч. У центру је и хотел „Сплит“. Срби овде немају своје обележје. Имају православну цркву која је 1995. претворена у коњушницу, а 1996. у вулканизерску радионицу. Потом је обновљена. За 12 година у њој су обављена три венчања.

У Гламочу живи око 1.000 Хрвата и око 800 муслимана. Радован Цвијетић, самохрани родитељ, такође се жали на тежак живот.
- Народ не ради. Нема пара. Немаштина је велика. Проблеми у школи, проблем за посао. Немамо ни пута. Општина сиромашна, а кантонална власт не мари за наше проблеме. Препуштени смо сами себи, па ко може нек’ издржи некако. Бринем се за будућност моје деце - каже Радован.

 



 

“НЕ“ И БОЖИЋУ

Парох гламочки Слободан Кљајић каже да се дискриминација према Србима огледа и у прецртавању ћириличних натписа на саобраћајним знаковима на подручју Ливањског кантона.

- Срби, повратници у Гламоч, сада су у безизлазној ситуацији. Немају право на живот достојан човека. Немају право на српски језик, ћирилицу, нити право да прославе Божић и запале бадњак. Често нас вређају и провоцирају на националној основи - истакао је Кљајић.

 

 

Извор: Вечерње новости
3.9.2014.

 







Оцените нам овај чланак:





Посећено је: 1,281  пута
Број гласова: 0


Tags:
GLAMOC
BOSNA HERCEGOVINA


ПРОВЕЗАНЕ ТЕМЕ

Сахрањена Милева Жупић

Парастос и молитвено сјећање на српске жртве у Осову крај Рогатице

Прeживjeли Срби огорчeни прeсудом зa злочинe у логору Виктор Бубaњ

Мучитељи Срба се опет извукли

Подигнута оптужница против девет припадника ХВО за злочине у Орашју 1990-их

Помен убијеним Србима у Пучилама код Бијељине 30.8.2015

Три деценије голготе купрешких Срба




Поделите ову вест, нека се чује истина...











Бестидне муслиманске лажи о Сарајевском егзодусу 1996
Објављено: 18.04.2024.     Има 47 прегледа и 0 гласова.

Досије Сердарушић: Зашто је затворено породилиште у Оточцу 1982. године
Објављено: 20.12.2023.     Има 152 прегледа и 10 гласова.

Упокојио се Србољуб Живановић (1933-2024)
Објављено: 02.01.2024.     Има 170 прегледа и 0 гласова.

Жохари преко Дрине или Како су Титовићи попили млеко Коминтерне
Објављено: 24.12.2023.     Има 172 прегледа и 5 гласова.

Зашто је 11. новембар Дан победе, а не дан примирија
Објављено: 13.11.2023.     Има 221 прегледа и 5 гласова.

Шта је нама Србима Јованка Жени Лебл
Објављено: 05.12.2023.     Има 240 прегледа и 5 гласова.

Срби(ја) између Израела и Палестине
Објављено: 21.01.2024.     Има 244 прегледа и 16 гласова.

Шта је нама Србима Антун Тус
Објављено: 03.11.2023.     Има 253 прегледа и 5 гласова.



Skip Navigation Links