Драгомиру Грујовићу официру бивше ЈНА стигла оптужница после 20 година - www.zlocininadsrbima.com

   

19. мај 2015.


ДРАГОМИРУ ГРУЈОВИЋУ ОФИЦИРУ БИВШЕ ЈНА СТИГЛА ОПТУЖНИЦА ПОСЛЕ 20 ГОДИНА


Драгомир Грујовић из Чачка (54), јунак који је у Мокроногу 1991. године одбио да преда складиште и војнике ЈНА Територијалној одбрани Словеније, оптужен у Новом Месту за ратни злочин.

Пензионисани капетан Војске Србије добио је прошлог четвртка, на кућну адресу, авионско писмо из Окружног суда у Новом Месту и у њему оптужницу стару 20 година којом га Основно тужилаштво у том словеначком граду терети за ратни злочин и покушај убиства. Старешини Југословенске народне армије који је на почетку сецесионистичког рата у Словенији постао узор војне части и јунаштва, остављена је могућност да на „оптужницу одговори у року осам дана од пријема” и упозорен је да „мора обавестити суд ако промени пребивалиште”.

- Оптужница је на словеначком језику и не разумем добро за шта ме све терете. Видећу, наредних дана, шта је најбоље да учиним. Али, ја сам још раније решио и нисам променио одлуку, да се живи никда нећу предати Словенцима – каже Грујовић.

 

ОДАКЛЕ ИМ АДРЕСА

Бог свети зна како је словеначки суд дошао до тачне Грујовићеве адресе у Чачку, али и судски приправник зна да неће ићи баш све онако како је замислило „Окрожно содишче” у Новом месту. Јер, не може једна држава спроводити кривични поступак на територији друге, такође суверене, позивати грађане и претити им, а да при томе не затражи помоћ Министарства правде домаћина. Зато данас нико не зна којим ће се путем овај поступак одвијати.

Почетак сецесионистичког рата у СФРЈ, јуна 1991. године, затекао је Грујовића на месту командира одељења за снабдевање у позадинском складишту Мокроног код Новог Места, где је распоређен 1980. године, одмах пошто је завршио подофицирску школу ЈНА у Загребу. ЈНА је ту чувала 7,2 милиона литара нафте и командант складишта, капетан Бранимир Фурлан (1963), иначе Словенац из Новог Места, одлучио је да сву имовину и војску којом је управљао преда у руке земљацима из Територијалне одбране Словеније. Али, уверења, дата реч и војничка заклетва старијег водника Грујовића били су другојачији и он је самоиницијативно решио да преузме команду над складиштем.

Пуцао је у Фулана – три метка испод појаса – из службеног пиштоља „пара 88”, онеспособио и оставио на капији како би га преузео санитет ТО Словеније. У складишту, из којег су побегли војници Словенци и Албанци, остали су Грујовић, затим водник Дејан Ковачевић који је касније окумио Грујовића, иначе Хрват, и још 33 редова. Ова посада је, претећи Словенцима да ће, уколико буду нападнути, у ваздух дићи резервоаре са нафтом, четири седмице чувала и до примирја сачувала сву имовину, наоружање и војнике. Само један био је рањен.

 

ПРОГНОЗА ПАЛА У ВОДУ

На почетку блокаде складишта, неуропсихијатри које је унајмила ТО Словеније проценили су да Грујовић не може издржати дуже од 72 сата опсаде. Кад је та прогноза пала у воду Словенија је старијем воднику понудила 500.000 марака да би без проблема отишао из Мокронога, али није хтео. Једног дана прихватио је да телефоном разговара са председником Словеније, Миланом Кучаном, али уз узлов да тај разговор иде уживо на Радио Љубљани, како би се избегле монтаже. Кучан је понављао да Грујовић угрожава цивилно становништво, а водник је упорно одговарао да он никога неће угрозити, ако не буде нападнут.

Указом начелника Штаба Врховне команде ЈНА, јула 1991. године, Грујовић је ванредно унапређен у официра, у чин поручника, „због изузетног пожртвовања и испољене храбрости”. Одмах је добио прекоманду у завичајни Чачак (рођен је у оближњем селу Парменцу) где је 2005. године пензионисан у чину капетана прве класе.

Убрзо пошто је напустио Словенију да се више никад не би вратио, нити је у Србији вадио пасош, против њега је у Новом месту покренут кривични поступак. Трагови о томе, са мноштвом појединости, сачувани су благодарећи словеначком истраживачу Марку Прешерену, који је 2009. године на Факултету друштвених наука Универзитета у Љубљани одбранио дипломски рад на тему „Тужилачка и судска пракса у Словенији у вези са кршењем међународног права током оружаних рукоба 1991. године”. Он је изазвао велику пажњу тамошње јавности доказујући у раду да није ЈНА била та која је, предвођена Србијом, напала Словенију, већ обратно: „Словеначке паравојне јединице напале су ЈНА, кршећи међународно право и женевске конвенције”.

 

ПРВА ПРИЈАВА 1992. ОДБАЧЕНА

Прешерен наводи бројне доказе за то, међу њима и Грујовићев пример. Наиме, Министарство унутрашњих послова Словеније поднело је против Грујовића пријаву за кривична дела покушаја убиства и угрожавања безбедности цивилног становништва, али је основни тужилац у Новом Месту 30. јануара 1992. године пријаву одбацио „јер осумњичени није починио кривична дела и у његовом понашању нема елемената незаконитости”. Али, то решење изазвало је тренутне коментаре у војним (ТО Словеније) и тужилачким круговима, и било је тема саветовања у Љубљани, 9. јуна 1993. године, на коме су учествовали представници министарстава одбране и унутрашњих послова Словеније.

Као резултат тога, суд у Новом месту је већ 15. јула отворио истрагу против Грујовића, теретећи га за ратни злочин против цивилног становништва по члану 142. КЗ СФРЈ, и покушај убиства из члана 46/1 КЗ Републике Словеније. После завршене истраге Тужилаштво је 8. септембра 1994. године оценило да она није понудила никакве нове доказе који би променили тужиочев став, али је накнадним правним поступком ипак био приморан да 28. октобра 1994. године Грујовића оптужи за два речена дела. И то је та оптужница који је Чачани добио прошле седмице од поштара, двадесет година пошто је написана.

Затим је Окружни суд у Новом Месту 16. септембра 1997. године одредио притвор Грујовићу (у одсуству) и расписао међународну потерницу за њим. Исти Суд је, средином 2007. године, обновио потреницу путем Интерпола, а Грујовић све то време није знао шта му се спрема, јер га нико од наших власти није упозорио нити обавестио.

- Знао сам једино да се нешто кува, и зато стално трагао по Интернету. Тако сам и видео потерницу против мене, пошто сам јануара 2011. године ушао на страницу Документационог информационог центра „Веритас”. Како човек може да се осећа у друштву криминалаца него јадно? Тада сам постао свестан да сваки полицајац на улици може да ме ухапси – прича нам Грујовић.

Он је, међутим, ћутао о том свом открићу све до средине априла 2011. године кад је министарка правде у Влади Србије, Снежана Маловић, потписала споразум са словеначким колегом о изручењу држављана. Тада је одлучио да обелодани свој положај и одлуку да се не преда жив потери из Словеније.

 

СВЕ ПО ЗАКОНУ

Марко Прешерен у свом дипломском раду сматра да Грујовић оних врелих дана у Словенији није починио кривична дела, већ је његово понашање „било у складу са чланом 115. КЗ СФРЈ, јер је био дужан да спречи предају положаја непријатељу”.

Прешерен подсећа и на одредбе Устава СФРЈ (члан 238): „Нико нема право да призна или потпише капитулацију нити да прихвати или призна окупацију СФРЈ или појединог њеног дела. Такви акти су противуставни и кажњавају се као издаја земље”.

Грујовић прича да је са својим командантом Фурланом био у добрим односима и да су се породично посећивали све до 29. јуна 1991. године, кад је пуцао у њега. Фурлан се опоравио од рана, а марта 2010. године долазио је у нашу земљу, у званичну посету Војсци Србије, и то као бригадир и заменик начелника Генералштаба Оружаних снага Словеније.

 

 

Аутор: Гвозден Оташевић,
Извор: ПОЛИТИКА
18.05.2015.



РАТ И ЗЛОЧИНИ НАД СРБИМА У СЛОВЕНИЈИ 1991.

ЗЛОДЕЛА

Медвеђек Караула Холмец * Насеље Звијезда *

ЛОГОРИ

Доб при Мирни * Дол при Храстнику Шкофије Копарске

Кочевска река * Илирска Бистрица * Крањска хала

Мурска Собта * Радовољица * Ловачки Дом Зидани мост

Студенсти центар Љубљана * Дравоград * Повшетова

ЖРТВЕ

Александар Милошевић * Драган Бубало * Душан Дејановић

Зоран Стојановић * Слобо Пантелић * Бранко Бојанић

Ратко Јовановић * Шпиро Пањовић * Горан Станковић

Стево Чучковић *

ЗЛОЧИНЦИ

Јанез Јанша * Игор Бавчар * Милан Кучан * Алојзије Петерле

Андреј Ловшин * Франц Смердуј * 21. одред * Димитриј Рупел

Фабио Стефе * Андерлич * Слапар * Уршич

ХЕРОЈИ

Мићо Делић * Берислав Попов *  Драгомир Грујовић

ПУБЛИКАЦ.

Винко Пандуревић Радисав Ристић * Двонедељни рат Прогон Срба

Заташкавање Породице погинулих  * Ко је убијао војнике

Истинa и пропагандa * Фрагменти независности * Ратко Каталина

Александар Михаиловић

 





Оцените нам овај чланак:





Посећено је: 1,907  пута
Број гласова: 20


Tags:
NEZAVISNOST SLOVENIJE
OFIRICI JNA
DEVEDESETE GODINE
JUGOSLAVENSKA ARMIJA
TERITORIJALNA ODBRANA
LETO 1991
DVONEDELJNI RAT
DRAGOMIR GRUJOVIC
LUDI KAPETAN
SKLADISTE GORIVA
BRANIMIR FURLAN
GENERAL DEZERTER
NOVO MESTO MOKRONOG
PODIGNUTA OPTUZNICA
RASPAD SFRJ
RAZBIJANJE JUGOSLAVIJE
POZNATI CACANI
JUNACI HEROJI


ПРОВЕЗАНЕ ТЕМЕ

Сjећаш ли се шта нам је отац рекао прије 26 година?

Најмање 8.500 Срба је нестало у Хрватској током рата 1991-1995

Мерчепова оставштина: Исплата одштете породици Милетић из Кутине

Срамота на суђењу Андабаку, Јашаревићу и Велагићу: У Ливну ниje провeдeн УЗП

Где станује етика Ивоне Рупић?

Досије Борово: Ко je убио мaлу Мaртину Штефанчић 1992. године

Деветомартовске заблуде




Поделите ову вест, нека се чује истина...











Злокобна манипулација портала CroFact о геноциду над Србима, НДХ и Јасеновцу
Објављено: 31.05.2024.     Има 17 прегледа и 0 гласова.

Наставља се узгајање фашизма у Хрватској преко Марка Данона
Објављено: 31.05.2024.     Има 22 прегледа и 0 гласова.

Сребренички Велики злочин (Magnum Crimen)
Објављено: 30.05.2024.     Има 26 прегледа и 0 гласова.

Утврђене локације масовних гробница у Спомен-парку "Јајинци" у Београду
Објављено: 20.05.2024.     Има 42 прегледа и 0 гласова.

Култура сјећања: Почaст стрaдaлимa Србима нa Мeхином стaњу од усташког ножа
Објављено: 21.05.2024.     Има 42 прегледа и 0 гласова.

Немачке освете Србима
Објављено: 24.05.2024.     Има 43 прегледа и 0 гласова.

Њујорк 2024: Ми говоримо, јер они не могу – Срби који су доживели злочине сведочили у УН
Објављено: 23.05.2024.     Има 46 прегледа и 5 гласова.

Покрeнутa инициjaтивa урeђeњa кладушког локaлитeтa Мeхино стaњe у БиХ
Објављено: 21.05.2024.     Има 48 прегледа и 0 гласова.



Skip Navigation Links