Много је ратних злочина које београдски адвокат Душан Братић ставља на душу бившем председнику Словеније Милану Кучану, јер је за њих знао, а није их спречио, већ их је подстицао - од убиства војника у месту Шкофје, у јуну 1991, до оснивања логора за припаднике Југославенске Народне Армије и цивиле, у којима су осамнаестогодишње младиће батинали ланцима.
Због тога је Братић поднео кривичну пријаву против Милана Кучана Тужилаштву за ратне злочине у Београду.
Договор кућу гради: Кучан и Милошевић
Пријавом су обухваћени још и:
- Јанез Слапар, тадашњи начелник Штаба Територијалне одбране Словеније,
- Франц Андерлич, некадашњи командант ТО Јужноприморске области,
- тројица Н. Н. непосредних извршилаца.
Они су, према наводима из пријаве, 29. јуна 1991. године, у непосредној близини граничног прелаза Шкофје, у време док је на снази био споразум о прекиду ватре између ЈНА и словеначких оружаних снага, напали колону војних возила. Мада су се капетан ЈНА Слободан Пантелић, возач Неџмедин Османи из Приштине и цивилно лице на служби у ЈНА Бранко Седлар предали и положили оружје, свој тројици је пресуђено метком у потиљак.
СЛОВЕНЦИ КАО БЕСНЕ ХОРДЕ
- Кучан је, као председник СР Словеније који је имао фактичку команду над свим оружаним формацијама, од Територијалне одбране до Народне заштите, о овоме био обавештен и није предузео ништа да се казне извршиоци. Напротив, подстицао је на извршење ратних злочина - каже Братић и додаје да је то узроковало тешке злочине против војника и цивила, чланова њихових продица, као и рањеника и санитетског особља.
У новооснованим словеначким логорима, према речима нашег саговорника, и припадници ЈНА и цивили су мучени. После једног таквог злостављања у Долу при Храстнику, премлаћивања ланцима и фингирања стрељања, голобради војници потрпани су у железничке вагоне, на које је окачен натпис "Стока за Србију".
КУЧАН ЦВИЛЕО ЦИМЕРМАНУ
- Милан Кучан је користио споразуме о примирју са ЈНА да његове паравојне формације мучки нападају савезну војску. То се у војничко-правној терминологији зове вероломство.
Када је 3. јула 1991. Југословенско ратно ваздухопловство дејствовало по објектима у којима су се крили припадници паравојних формација, Милан Кучан је позвао америчког амбасадора у Београду Ворена Цимермана и буквално цвилео да САД издејствују прекид ватре:
- "Ако одмах не зауставите ово лудо ратно ваздухопловство, ми ћемо одмах капитулирати и побећи у Аустрију!".
Докази о овоме постоје у архивама Војнобезбедоносне агенције (некадашња Контраобавештајна служба ЈНА), а докази да је знао за ратне злочине изнети су на суђењу Милошевићу, у Хашком трибуналу - каже Братић.
ЕНТУЗИЈАСТИ ПРОТИВ ЗЛОЧИНА
Група српских правника ентузијаста формирала је НВО Центар за истраживање ратних злочина у Словенији и Хрватској, каже Братић. Он додаје да ће се ако прекршиоци Женевске конвенције не буду кажњени, злочини поновити.
Аутор: В. Црњански Спасојевић
Вечерње новости
27.06.2019.