ПРИЧА О ДЕЧАКУ КОЈИ ЈЕ УЧИНИО НЕВИЂЕНЕ ПОДВИГЕ У ВЕЛИКОМ РАТУ
Они који су прелиставали литературу о Првом светском рату вероватно су видели слику дечака који стојећи у рову пуца на непријатеља. Велики подвизи које су српска војска и цео српски народ извели у настојању да сачувају своју отаџбину показују да све то не би било могуће без учешћа свих па чак и деце.
Ко је тај дечак, тај мали јунак? Да ли је преживео рат? Ко је фотографију израдио? Када је настала? То су питања на која вреди дати одговоре како би успомена на њега и све друге хероје трајала док траје и народ.
Реч је о Драгољубу Јеличићу чији родитељи су са Кордуна због терора који је у Аустроугарској завладао над Србима избегли у Шабац покушавајући да се поново скрасе у тој варошици. Драгољуб је врло рано остао без оца који је погинуо у првим данима рата, а његова мајка се након очеве смрти преудала. Драгољуб је затим побегао у Београд у ком га је рат поново затекао и где се укључио у његову одбрану са својих дванаест година живота.
Након пада српске престонице Драгољуб се повукао према југу и придружио се јединици српске војске на Руднику где га је угледао и сам краљ Петар I. Када је сазнао ко је дечак, нареди да га ошишају и обуку и тако Драгољуб постаде најмлађи краљев питомац.
Фотографија на којој Драгољуб пуца у непријатеља настала је управо током одбране Београда од аустроугарске солдатеске, а овековечио га је један француски фоторепортер. Фотографија је дуго била у сталној поставци Војног музеја у Београду и сведочи о невиђеном јунаштву једног дечака који је уместо играчака или чобанског штапа у рукама носио пушку и не само да ју је носио него се њоме и борио за крст часни и слободу златну.
Драгољуб поред топа
Фотографија као да говори хиљаду речи. На њој Драгољуб смирено попут неког прекаљеног борца нишани у непријатеља, без страха на лицу. Поглед на њу ни једног Србина не оставља равнодушним, заправо буди осећај гордости и поноса због припадности истом роду. Његовом храброшћу био је дубоко импресиониран и чувени швајцарски лекар и овековечени пријатељ Срба, Арчибалд Рајс, који у својој књизи „Шта сам видео и доживео у великим данима“ овог дечака представља као јунака који „пуца из пушке и баца бомбе“.
Драгољуб је у борбама шест пута рањаван, а своје јунаштво потврдио је и у тренуцима када је због рањавања био избачен из строја.
- „Када је рањен у руку, ваде му куршум у Нишкој болници. Није хтео да се даде успавати за операцију. Издржао је без иједне речи“ - написао је тада Рајс.
Вечна кућа Јелића у Никшићу
Због ратних заслуга принц тј. регент Александар I Карађорђевић лично му је доделио чин каплара, а мало пре него што је напунио 14 година, Драгољуб је унапређен и у чин поднаредника. Са српском војском пешице је прешао Албанију и касније учестовао у пробоју Солунског фронта. Преживео је и Први и Други светски рат и нацистичке казамате, а крај рата дочекао је у партизанској униформи.
Драгољуб је био и глумац, одличан комичар и био је члан Удружења драмских уметника Београда. После Другог светског рата вратио се тој љубави и након Београда, Јагодине, Скопља, Тузле и Ријеке, обрео се у Народном позоришту у Никшићу.
Умро је 1963. године, а иза њега су остале три кћерке: Бисерка, Надежда и Споменка, које данас живе у Никшићу.
Фотографија овог малог јунака остаје трајно сведочанство о томе за какве велике подвиге су оновремени Срби били способни. Питање које се само по себи намеће, након што човек мало размисли је, колико је од тог чојства, јунаштва, храбрости и пожртвовања остало у данашњим генерацијама Срба.
Било би добро да се, кад год помисле како је данашњи живот тежак, Срби мало осврну иза себе и подсете да је било и горих времена која тадашњим Србима нису служила као изговор.
Аутор: Славко Бубало
Лист "Извор" бр. 110
04.02.2015.