Крунослав Олујић - www.zlocininadsrbima.com

   


Период: Југославенски ратови 1990-их
Област: Источна Славонија

КРУНОСЛАВ ОЛУЈИЋ


Крунослав Олујић је хрватски правник, политичар, обавештајац и високи државни функционер који је током раних деведесетих година 20. стољећа био активан учесник разбијања бивше Југославије и ратова на тлу исте.

Олујић је звршио Правни факултет у Загребу средином седамдесетих година и вратио се у родну Дервенту, гдје је постао приправник у Општинском суду. Мало касније у овој институцији он постаје и судија који је бавио породичним правом. На Загребачком универзитету он постаје 1978. године асистент и убрзо је и докторирао. Касних осамдесетих година улази у политички живот и приступа ХДС партији код Марка Веселице. Та странка на изборима 1990. године није добро прошла и он се дистанцирао од политике.

Почетком 1991. Олујић бива постављен за окружног тужиоца у Осијеку и на тој функцији је остао до августа 1992. године. У то вријеме вођене су борбе хрватских паравојних и полицијских снага са јединицама Југославенске Народе Армије и крајишким Србима. Осијек је био велики град у коме је био знатан број србског становништва. Бранимир Главаш као вођа удруженог злочиначког подухвата је спроводио одлуке Владе из Загреба и вршио прогон и застрашивање Срба, које се претворило у етничко чишћење.

Срби су масовно отпуштани са посла, убијани, пљачкани, имовина им је спаљивана или конфискована, психо-физички малтретирани... све је то било организовано и планирано од првака ХДЗ странке. Олујић је био тај који је мјесецима затварао очи над тешким кривичним дјелима, па чак и ратним злодјелима. Врло мали број зликоваца је процесуиран и приведен лицу правде. Олујић је својим недјеловањем само био подршка Туђмановом режиму који је направио етнички и вјерски најчистију државу.

Већ 1992. године Крунослав постаје члан ХДЗ-а, саборски заступник и добија одговорне позиције у власти. Предсједник Туђман га поставља 1995. године на мјесто директора Уреда за националну сигурност.

Током 1996-1997 имао је низ сексуалних и финансијских афера које су довеле до тога да буде смјењен. Међутим, он је успјешно правду за себе пронашао у иностранству, па му је све враћено.

Након дугогодишњег чланства у ХДЗ он је ту партију напустио и вратио се адвокатури.

Данас живи на релацији Загреб-Осијек.

РАТ И ЗЛОЧИНИ НАД СРБИМА У ОСИЈЕКУ 1991-1995

ЗЛОДЈЕЛА

Паулин двор * Чепин * Сарваш * Горњи и Доњи град

ЛОГОРИ

Дубровачка бр. 30 * Дом полиције * Црвена касарна

Бијела касарна * Пампес * Стадион * Истражни затвор

ЗЛИКОВЦИ

Бранимир Главаш * Антун Гудељ * Владимир Шекс

Мато Шалиновић * Петар Кљајић * Крунослав Олујић

Фред Маргуш * Томислав Дилбер * Иван Крњак

Самостална Бојна * БОБ  * Гордана Гетош-Магдић

Едуардо Флорес * Интернационални вод * 130. бригада

ЖРТВЕ

Јосип Рајл-Кир * Чедомир Вучковић * Вукашин Булат

Богдан Почуча * Бранко Ловрић * Милутин Кутлић

Милорад Ђекић * Здравко Покрајац * Душко Бошњак

Миленко Русић * Недељка Вицо * Драгица Гвозденовић

Чедо Зарић * Зоран Голужа * Јања Дрпић * Дарко Шурина

ПУБЛИКАЦ.

Књига мртвих * Chris the Swiss *

ЖИВОТОПИС

Крунослав Олујић је рођен 23. фебруара 1952. године у северној Босни, градићу Дервента. Његови преци су поријеклом из кршне Буковице, односно Далматинске загоре.

Основну школу и гимназију завршава са одличним успјехом у родном граду. Студије права је имао у Загребу на Правном факултету 1970-1994. Када је одслужио редовни војни рок враћа се у завичај.

Правосудни испит је положио 1976. и добија радно мјесто као судија Општинског суда. Већ двије године касније на Правном факултету у Загребу он постаје асистент, на Катедри за породично право. Иначе је докторирао на тему развода бракова.

У политику улази 1990. године када је у Југославији уведен вишепартијски систем. Постао је члан Хрватске Демократске Партије, лидера Марка Веселице који је своје антисрбске ставове и сепаратизам показивао још током ткз. Хрватског прољећа 1971. године. Међутим, на тим првим изборима ХДС је лоше резултате имао па се и сам Олујић удаљио од политике и странке.

 

ЗЛОЧИНАЧКА МИСИЈА

Те 1990. године власт у СР Хрватској је формирана од Фрање Туђмана, Стјелана Месића, Јосипа Манолића и осталих првака милитантне странке Хрватска Демократска Заједница. Они су у својим програмским начелима показивали отворено жељу за рушењем уставног поретка југославенске федерације, независности хрватске републике, показивање симпатије према наци-фашистичкој Независној Држави Хрватској.


Незаборавни дани на Јаруну

Почело је са "чишћењем" полиције односно МУП-а, правосудних органа, јавних и комуналних служби, медијских кућа...итд. Врло брзо је створена клима у којој се србски народ осјећао несигурно за себе, своју породицу и имовину. Срби су масовно добијали отказе, трпели провокације, вријеђања на националној и другим основама... атмосфера страха је постала дио свакодневнице. Хрвати су преко ноћи осјетили моћ и завладала је еуфорија око остварења сна да ће имати самосталну државу.

Фебруара 1991. Олујић долази у Осијек гдје је постављен за окружног јавног тужиоца, гдје је радио све до августа 1992. У том периоду се спријатељио са Бранимиром Главашом и постао присталица ХДЗ партије. Љето прије тога Срби су имали преко 35% становништва у Осијеку.

Централа ХДЗ је свим локалним одборима странке дала финансије, логистику и упутства да се србски живаљ у њиховим срединама буквално очисти. У Доњој Подравини и Источној Славонији је за те послове одређен Бранимир Главаш, блискии Туђманов сарадник који га је и поставио на чело ХДЗ-а. Тако је направљен удружени злочиначки подухват гдје је Главаш био главни, а Крунослав Олујић помагач заједно са Иваном Крњаком, Петром Кљајићем и Матом Шалиновићем.

Главаш је видио непријатеља у Јосипу Рајлу-Киру, шефу осјечког СУП-а и на крају организовао атентат на њега 1. јула 1991. у околини Тење, који је извршио Антун Гудељ, припадник резервног састава Полиције у Осијеку. Кир је сметао јер није желио рат, а Срби су га поштовали и цијенили.

Одмах након тога, на осјечком подручју је настала тешка атмосфера препуна тензија, док су хрватске паравојне формације и екстремисти почели да минирају куће и локале Србима, да их убијају, муче, силују жене... све то је рађено са циљем да Срби нестану, односно принудно напусте своје домове и иселе се у СР Србију. Мноштво Хрвата се уселило у њихове станове и за то добили потврду да је све "легално". Све ово је била честа пракса и у другим градовима широм авнојевске Хрватске.

Недељка Вицо, Драгица Гвозденовић, Милутин Кутлић, Богдан Почуча, Бранко Ловрић, Вукашин Булат, Чедомир Вучковић, Живко Пеулућ... су само нека од имена који су убијени или нестали у ратом захваћеном Осијеку. Поред тога хрватске паравојне и полицијске снаге су имали најмање пет конц. логора у Осијеку: Дубровачка улица бр. 30, Стадион "Градски врт", Дом полиције, Истражни затвор, Бијела и Црвена Касарна и др. Ту су била страшна мучења људи чија је једина кривица била неподобност по вјерском и националном кључу.

Статистика каже да је од 1.510 пријављених тешких кривичних дјела током 1991-1992 у Осијеку, полиција на увиђај изашла свега 21 пут, односно 1,39 процената. Главни осјечки судија тог времена Петар Кљајић је то лицемјерно образложио да су истражни органи били у страху од гранатирања. Заправо и сам Кљајић је био дио УЗП баш као и сам Олујић.

И када су завршена оружана дејства у Хрватској, готово нико од Олујићевих колега није много марио за тужбе које су поднесене за злодјела која су тада учињена. Оштећени су губили парнице и морали да плате високе судске трошкове.

 

ДРЖАВНА УПРАВА

 Као члан ХДЗ на изборима 1992. постаје народни посланик у Сабору и потпредсједник Одбора за уставна питања. Наредне године постао је и главни државни тужилац.

Члан Државног судског већа је постао 1994. а наредно прољеће лично Туђман га поставља на мјесто директора Уреда за националну сигурност. Ово је била врло одговорна функција коју је он насљедио од Хрвоја Шаринића. Касније је Олујић то мјесто предао Мирославу Туђману, предсједниковом сину.

Током 1993-1995 Олујић је био члан Комисије за ратна злодјела. Иако је и тада имао обавезу да проведе професионално истражне радње за убиства, прогоне и сл. Олујић је био дио геноцидне политике своје странке, односно Туђмановог режима. Циљ је био смањити проценат Срба испод 3%.

Средином деведесетих година Олујић добија низ одговорних позиције: члан Предсједничког вијећа, предсједник Државне комисије за изборе и референдуме, предсједник Врховног суда, предсједник Изборне комисије.

ХРВАТСКИ ЗЛОЧИНИ НАД СРБИМА 1990-их

ЗЛОДЈЕЛА

Масленица * Вуковар * Осијек * Госпић * Карловац

Петровачка цеста * Откос * Равни Котари * Задар

Бљесак * Олуја * Миљевачки плато * Чагаљ * Сисак

Паулин Двор * Плитвице * Мркоњић Град * Караџићево

Цркве * Воћин * Брадина * Бодериште * Сијековац

Купрес * Цинцар * Чардак * Миљановац * Вировитица

Сплитска побуна * Мирловић Поље * Корански мост

ОрканСлавонска Пожега * Медачки џеп * Вучиловац

ЗЛОЧИНЦИ

Иван Векић * Фрањо Туђман * Јанко Бобетко * 72. бојна

Звонимир Черевенко * Младен Налетилић * Кораде

Стјепан Месић * Јосип Манолић * Гојко Шушак * Јосић

Миљенко Филиповић * Анте Готовина * Младен Маркач

Тања Бјелобрајдић * Мартин Шпегељ * Тихомир Блашкић

Мирослав Туђман * Дамир Крстичевић * Петар Стипетић

Томислав Мерчеп * Мирко Норац * Иван Чермак  * Дујић

Бранимир Главаш * Мате Лаушић * Перо Вицетнић * Парага

Ђуро Бродарац * Дарио Кордић * Валентин Ћорић

Ливно * Ђуро Дечак * Марко Бабић * Дегориција * Јарњак

Мате Бобан * Јадранко Прлић * Купрешки * Бруно Стојић

ЛОГОРИ

Рибарска Колиба * Пакрачка Пољана * Велесајам * Ракитије

Дретељ * Мусала * Керестинец * Дервента * Босански Брод

Мостар * Орашје * Љубушки  * Кулине * Лора * Селска * Челебићи

ЖРТВЕ

Данијела Рокнић * Александра Зец * Раде Радосављевић

Марко Утржан * Радомир Олујић * Мирко Стијеља

Млађо Вила * Милутин Вуковић * Кнежевић * Малешевић

Ђорђе Гашпаровић * Горан Чечавац * Ђурђа Смољановић

Слободан Зуровац * Теодора Марић * Драган Радичанин

Милан Марчетић * Јанко Ћакић * Богдан Пантић * Шашо

Славко Грабовац * Марица Шеатовић * Трифкановић * Солар

Душанка Кузман * Даринка Грујић * Добре Ромић * Гламоч

ПУБЛИК.

Миле Рајчевић * Предраг Његован * Масакр у Двору

Книн је пао у Београду * Олга Драшко * Павиљон 22

Митровданска офанзива *  Винковачки игроказ * Драго Пјевач

 

НАКОН РАТА

Почетком 1997. Олујић бива смјењен са мјеста предсједника Врховног суда, јер су у јавности испливали неки детаљи како је имао интимне особе са малољетним дјевојкама и разне новчане малверзације, као и сусрети за криминалним миљеом. Незадовољан оваквим одлукама он је правду за себе потражио у Стразбуру, на Европском суду за људска права и победио државу РХ.

Када се све стишало Олујић се вратио адвокатур и отворио своју канцеларију у Загребу.

Није чак ни био дуго члан ХДЗ, јер када су напали Јадранку Косор, он јој је пружио подршку. Како је и она изгубила подршку, Олујић је демонстративно напустио ХДЗ.

Данас живи слободно на релацији Загреб-Осијек. 



РАТНИ ЗЛОЧИНИ НАД СРБИМА ДЕВЕДЕСЕТИХ ГОДИНА 1991-2000

Словенија

Медвеђек * Холмец * Шкофије * Јанез Јанша * Копар

Игор Бавчар * Прогон Срба * Ратко Каталина

Дол при Храстнику * Берислав Попов * Словеначки рат

Доб при Мирни * Винко Пандуревић * Мићо Делић

Александар Михаиловић

Хрватска
и Крајина

Бљесак * Олуја * Вуковар * Карловац* * Осијек * Сисак * Задар

Плитвице * Госпић * Корански мост * Караџићево * Церна

Борово СелоРадосављевићТомислав Мерчеп  * Масленица

Медачки џеп * Миљановац * Оркан * Откос * Паулин Двор * Зец

Иван Векић * Лора * Славонска Пожега   Марино Село * Кораде

Книн  Пакрачка Пољана * Керестинец * Бранимир Главаш

Фрањо Туђман * Анте Готовина * Благо Задро * Јанко Бобетко

 Мирко НорацМиљенко Филиповић * Кијани * Јесење Кише

Ђуро БродарацДобросав Парага

Босна и
Херцеговина

Босански Брод * Брадина * Сарајево * Сребреница * Бреза

Бравнице * Озрен * Алија Изетбеговић * Јама Казани

Мирјана Драгичевић * Високо * Кукавице * Ејуп Ганић

Божана Делић * Страхиња Живак * Поникве * Горажде

Добровољачка * Тузла * Харис Силајџић * Јусуф Празина

Анђелка Братић * Олга Драшко * Силос * Виктор Бубањ

Љубо МлађеновићСмолућа * Фоча Сефер Халиловић

Сакиб МахмуљинЧардакХрватско Вијеће Одбране

Рамиз Делалић * Башчаршија * Слобо Стојановић * Бугојно

Насер Орић * Глођанско Брдо * Купрес * СердариЦацо

Косово и
Метохија

Агим Чеку * Агим Рамадани * Хашим Тачи * Рамуш Харадинај

Клечка * Иван Булатовић * Кафић Панда * Ликовац

Кадри ВесељиШутаковић * АгушиОтац Харитон

Рустем Мустафа * Радоњићко језеро * Старо Грацко

Митровица * Адем Јашари * Сулејман Селими * Белаћевац

Жута Кућа * Лапушник * Кукеш * Дик Марти * Костићи * Рачак



ДА СЕ НЕ ЗАБОРАВИ И НЕ ПОНОВИ!



ПОВЕЗАНИ ЧЛАНЦИ

Случај Глухоњић: Ко се поноси усташама (не) може бити професор

Тајне Блајбуршког поља

Алојзије Степинац благословио сатирање Срба

Јасеновац најцрње српско стратиште

Исповест Слободана Зуровца: 125 апокалиптичних дана у хрватским логорима

Ко је побеђен Деветог маја 1945. године?





Оцените нам овај чланак:




Tags:
KRUNOSLAV OLUJIC
OKRUZNI TUZILAC
DEVEDESETE GODINE
FEBRUAR 1991
NACIONALNA SIGURNOST
KOMISIJA POVERENSTVO
BRANIMIR GLAVAS
DONJA PODRAVINA
ISTOCNA SLAVONIJA
GRAD OSIJEK
TENJA CEPIN
RASPAD SFRJ
RAZBIJANJE JUGOSLAVIJE
USTAVNA PITANJA
VRHOVNI SUD
HRVATSKI ZLOCINCI
UBISTVO CIVILA
NARODNI POSLANIK





















Skip Navigation Links